ATLETIČARKE TRENERI I VOLONTERI GALERIJA SLIKA

Europsko atletsko prvenstvo - Rhodos, Grčka

Dana 8. 6. 2009. godine započelo je Otvoreno Europsko atletsko prvenstvo za slijepe i slabovidne osobe, na otoku Rodosu,Grčka!
Na Prvenstvu sudjeluje 326 atletičarki i atletičara iz 23 zemlje Europe.

Rezultati prva dva dana bli su odlični i daju za očekivati osvajanje još nekoliko medalja.
Prvi dan: Vedran Lozanov je izvanrednom trkom na 5000 metara osvojio brončanu medalju s rezultatom 15:45,03 ( stotinku brže od španjolskog atletičara ) i dao naslutiti da trojici španjolaca s njim neće biti lako ni na 10 000 metara.
Prvog dana nastupili su još i Goran Žeželj koji je u trci na 100 metara postigao rezultat 11,73 što nije bilo dovoljno za prolazak u polufinale. Kristina Ivanković bila je sedma u bacanju kugle sa rezultatom 10,10 m.

Drugi dan: rezultatski je bio još bolji. Marija Iveković je rezultatom od 36,15m osvojila srebrnu medalju u bacanju diska i definitivno pokazala da je to disciplina u kojoj od nje možemo očekivati najbolji rezultat u Londonu 2012. godine.
Marija Vidaček je bacila disk 22,46m.
Goran Žeželj s rezultatom 54,46 plasirao se u B finale na 400m  i borbu za plasman od 5.-8. mjesta.

Posebno je oduševio mladi 17-godišnji Matija Podravec koji je istrčao 400m za 54,89 i kao 6. plasirao se u A finale B3 kategorije.
Treći dan: lijep sportski niz medalja koji je započeo Vedran Lozanov brončanom medaljom na 5000 m, nastavila Marija Iveković srebrom u bacanju diska, danas se pridružio i Branimir Budetić brončanom medaljom u bacanju koplja. I pored izuzetno jakog bočnog vjetra,Branimir je bacio koplje na odličnih 53,20 m.

Prvi je bio Gilbert Octavio iz Španjolske s rezultatom 56,76 m, drugi Poljak Pich Myroslav sa rezultatom 54,64 m.
Danas su još nastupili:
Goran Žeželj - 5. mjesto s 54,55 na 400m
Matija Podravec - 5. mjesto s 54,61 na 400m a 1500 m je istrčao za 4:45,38
Marija Mikulić - 5. mjesto s 66,51 na 400m
Jasmina Matošević - 7. mjesto s 77,29 na 400m
Petar Bešlić - 4. mjesto s 4:47,11 na 1500m

Europsko prvenstvo na otoku Rodosu završava u subotu navečer a u Lijepu našu vraćamo se u nedjelju u ponoć.
Puno pozdrava šalje vam atletska Paraolimpijska reprezentacija slijepih i slabovidnih i izbornik Branko Omazić.

Četvrti dan: danas je bio najuspješniji dan na Europskom atletskom prvenstvu na Rodosu.

Marija Iveković bila je druga u skoku u dalj s 5,56 m iza Volhe Zinkevich iz Bjelorusije koja je skočila 5,79 m a ispred Sare Martinez iz Španjolske koja je skočila 5,55 m.
Branimir Budetić bio je drugi sa 3032 boda u petoboju iza Thomasa Ulbrichta iz Njemačke koji je imao 3296 bodova a ispred Siarhi Burdukoa iz Bjelorusije koji je imao 2969 bodova.
Sutra nam nastupaju Marija Iveković u petoboju i Vedran Lozanov u trci na 10 000 m.

Peti dan: ponovno medalja. Marija Iveković osvojila je i treću medalju na Europskom Prvenstvu. U disciplini Petoboj za žene osvojila je srebro. Vedran Lozanov je u utrci na 10000m bio peti.

Odlični rezultati slijepih i slabovidnih atletičara

na EP na Rodosu - Grčka

Poslije 6 dana uzbudljivih i neizvjesnih natjecateljskih dana, završeno je Otvoreno atletsko prvenstvo slijepih i slabovidnih na otoku Rodosu.

Na prvenstvu se natjecalo 326 atletičara iz 23 Europske zemlje.

Postignuto je 5 svjetskih rekorda i veliki broj nacionalnih a pojavio se i veliki broj mladih atletičara i atletičarki.

Očito je da su svi vrlo kvalitetno  krenuli u pripreme za Paraolimpijske igre koje će se održati u Londonu od 28.08. do 09.09. 2012. godine.

Tako smo krenuli i mi. Poveli smo 6 atletičara i 5 atletičarki koji su se nametnuli svojim rezultatima ili svojom perspektivom, da bi vremenom postali Paraolimpijci.

Kao i obično, do sada najbolji, bili su i ovaj put najbolji.

Posebno veseli povratak Marije Iveković i Vedrana Lozanova, aktualnih svjetskih prvaka iz Assena iz 2006. godine.

Marija Iveković osvojila je 3 srebrne medalje – dvije za oproštaj od disciplina petoboj i skok udalj i jednu u bacanju diska za najavu kandidature borbe za medalju u Londonu kao i na narednim natjecanjima. Disk je disciplina u kojoj će Marija pokazati svoju izvanrednu kvalitetu.

Vedran Lozanov osvojio je brončanu medalju u trci na 5.000m boreći se zadnjih 400m s protivnikom, umorom i velikom vrućinom. Sve je to pobijedio i pokazao da se vraća na staze borbe za medalje.

Branimir Budetić je nastavio svoj sjajni niz započet prošle godine u Pekingu gdje je osvojio srebrnu medalju u bacanju koplja. Na Rodosu je bio brončani u bacanju koplja koje se odvijalo pod vrlo jakim bočnim vjetrom kojega nije uspio do kraja svladati. Zato je bio vrlo uvjerljiv u petoboju, a u zadnju disciplinu je ušao kao treći. Odlično otrčanih 1.500m  i uvjerljiva pobjeda u toj disciplini donijela mu je srebrnu medalju i odredila prioritete u disciplinama za London 2012. godine.

Goran Žeželj, svojim nastupom u disciplini 400m pokazao je da bi ova disciplina trebalo da bude prioritet u narednom periodu.

Od mladih koji dolaze, najviše je pokazao 17-godišnji Matija Podravec koji je bio odličan u trkama 400m, 800m i 1.500m.

Odmah do njega je, također 17-godišnja, Kristina Ivanković koja već sada ima izvanredan rezultaat u bacanju kugle od 10,91m. Ovdje ga nije potvrdila, trema je bila prevelika, ali i to će brzo proći.

Slijepi atletičar Petar Bešlić na putu je povratka,poslije dužeg izbivanja zbog ozlijede, dobrim rezultatima u trci na 1.500m kao i Marija Mikulić u trkama na 400m i 800m.

Da li će tako biti i s rezultatima Marije Vidaček, Jasmine Matošević i Ljubinka Crnojevića ( jedinog atletičara iz AK SOKOL Bjelovar – svi ostali su iz AK AGRAM Zagreb ) pokazati će bliska budućnost.

Svojim rezultatima, naša ekipa je pokazala da spada u sam vrh Europske atletike, među prvih 6-7 reprezentacija.

Vremenom, očekivati je napredak i među 5 najboljih.